Bu sayıda ne yazacağımı düşünürken “Bizim umuda, bir şeylere tutunmaya ihtiyacımız var. Lütfen o konuda yazın.”  dedi sabah genç bir arkadaşım.

Çok etkilendim. Bir zamanlar biz de gençtik. Biz de umut aradık o dönemin şartlarına göre. Dijital çağda değildik. En önemlisi iletişim bu kadar hızlı ve güçlü değildi. Ama gençtik, dinamizmin kendisiydik. Hayallerimiz vardı. İnanmaktan, doğru bildiğimiz yolda cesaret ve azimle ilerlemekten vazgeçmedik.

“Bütün ümidim gençliktedir!” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün cesur, kararlı ve öz güvenli duruşundan ilham almaya çalıştık.

Eğer çalışırsak, denersek bir yerlere ulaşırız. Hata yapmak istemiyorsak bir yolu var. Hiçbir şey yapmamak.  Lütfen enerjimizi yitirmeyelim. Bir sürü olumsuzluk olabilir, ama olumsuzlukta da fırsatlar vardır.

Ülkemizin sevgili gençleri, kendi yolunuzda ilerlerken geriden gelenlere de ilham olun. Her ne yapıyor veya yapacak olursanız olun, mutlaka bir iş modeliniz olsun.

İşinize tutku duymak, daha fazla hedefin gerçekleşmesi ve henüz gerçekleşmeyi bekleyen hedefler için daha fazla motivasyon anlamına gelir. Steve Jobs’un dediği gibi “harika bir iş çıkarmanın tek yolu, yaptığınız şeyi sevmektir.

Genç girişimci arkadaşlarım,

Yaşı, konumu veya bilgi düzeyi ne olursa olsun gerçek bir girişimci olmanın en önemli anahtarı hiç şüphesiz inanmaktan, doğru bildiğin yolda cesaret ve azimle ilerlemekten geçer.

Bir girişim kurmayı veya kurmuş olduğunuz firmaları çok daha iyi seviyelere taşımayı  düşünüyorsanız bazı araçlardan ve profesyonel kişilerden faydalanarak adımlarınızı doğru atabilirsiniz.

Dünya örneklerine bakacak olursak nasıl ki her başarılı futbol takımının ya da yüksek performans gösteren bir tenisçinin bir koçu varsa, iş hayatında genç girişimciler de mentor koçlarla çalışmalıdır.   Sadece güzel veya daha önceden yapılmamış olduğu için harika bir fikir olarak düşünülen girişimlerde “nasıl olsa tutar” veya “önce kuralım, sonrasında bir şekilde yürütürüz” şeklindeki yaklaşımlar genellikle başarısızlıkla  sonuçlanır.

Yirmi yaşında iken arkadaşlarıyla birlikte Facebook’u kuran Mark E. Zuckerberg’i, tam üç kez üniversiteye giriş sınavında başarısız olup aynı zamanda fast food zinciri KFC firmasına yapılan yirmidört iş başvurusu içerisinden işe kabul edilmeyen tek aday olan, sonrasında onyedi arkadaşıyla birlikte Alibaba’yı  kuran Jack Ma gibi örnek girişimciler,  kârlı ve sürdürülebilir işletmeleri öngörmeleri  sayesinde başarıya giden yolu bulmuşlardır.

Siz de başarabilirsiniz. Yolunuz açık olsun.

'Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.' Diyen Ulu önderimiz Atatürk’ün yolunda inançla ve gururla ilerleyeceğinize inanarak Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum.

Sevgiyle sağlıcakla kalın.