Son zamanlarda, dekorasyon trendlerinden bahsederken, bir çok güçlü renkle karşılaşıyoruz. Bunlardan birinin de “terracotta” rengi olduğunu biliyor muydunuz? Aslında “terracotta” rengine adını veren, İtalyanca’da “pişmiş toprak” anlamına gelen kil bazlı mat seramik ürünüdür.. 

Doğumu ve bereketi temsil eden toprak rengi ve tonları, bulunduğu her ortamda doğallığı yansıtıyor Fakat bu rengi hangi yüzeylerde veya nasıl kullanacağınız sizin zevkinize kalmıştır. Bir duvarınızın tamamını terracotta rengine boyayıp, bu rengin gün içinde değişen günışığıyla dansını izleyebilirsiniz. Toprak tonlarının birçok renkle uyumluluğu sayesinde bir duvardaki varlığı bile iç mekana hareket katmaya yetecek, eşyaların renkleriyle de uyumlu duracaktır.

Birçok kişi dekorasyonda bu tonları kullanmaktan kaçınır ve nasıl kombin edeceği konusunda zorlanır. Neşeli evler yaratmaktan ziyade daha sıcak ve sakin mekanlar yaratmak önemli bir ayrıntıdır. Sonbahar etkili evler yaratmak ya da dekorasyonda bu etkiyi fazlaca hissetmek demek, kasvetli mekanlar yaratmak anlamına gelmez. İnce ve zarif ayrıntılarla mekanlarda bu etkiyi hissetmek, hem çok etkilidir hem de çok kolaydır. Tek duvarınızda yapacağınız, boya veya duvar kağıdı değişikliği yine fazlasıyla etkili bir sonuç yaratabileceği gibi, mum, şamdan ve koltuk üzerine atacağınız şallar ile bu etkiyi daha da etkin hale getirebilirsiniz. 

Toprak rengi ya da toprak rengi tonları, pastel renklerle ve canlı renklerle beraber kullanabilen tonlardandır. Bu durum size eşyalar konusunda büyük avantaj sağlar. Odanın duvarını ya da küçük hareketli mobilyaları farklı renkte boyamak istersen, toprak tonları doğru seçim olur. Toprak rengi aynı zamanda doğaya dönüşün ve dinginliğin rengidir. Onu istediğiniz ortamda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Toprak rengiyle en çok uyumlu olan renkler ise; pembenin ve yeşilin pastel tonları, koyu kahverengi, sarının açık kavuniçinin koyu tonları ve uçuk mavi tonları ve birçok farklı rengin tonları olabilir. Toprak rengi özellikle toprak rengi salon dekorasyonu söz konusu olduğunda, ahşap mobilyalarla oldukça uyum sağlar. Toprak rengi ile uyumlu olabilecek bir diğer mobilya rengi kahverengidir. Krem, turkuaz, pembe, bej ve yeşil renklerle kahverengini bir araya getirerek, benzersiz bir uyum yakalayabilirsiniz

Toprak tonlarının hakim olduğu evlerde özellikle turuncu, sarı, açık bej objeler kullanmanız veya çerçevelerde var olan resimlerinizi sonbahar temalı resimlerle değiştirmeniz harika sonuçlar doğuracaktır. 

Sonbahar hüznün değil değişimin mevsimidir. Hüzünden uzak, harika değişimlerin ruhunuza üflendiği harika bir hafta diliyorum.

MİMAR SELİN CANATAR