Son yıllarda yaşadığımız pandemi, savaşlar ve küresel belirsizlikler bizi evlerimizde mutlu bir dünya kurmaya teşvik etti.

Greta Gerwig’in yönettiği, başrollerini Margot Robbie ve Ryan Gosling’in paylaştığı Barbie filminin pembe düşlere uzanan eğlenceli dünyası moda tasarımcılarından sonra evlere de ilham vermeye başladı. Dekorasyon dünyasına pozitif titreşimler yayan bu yeni trendin adı Barbiecore. 

Barbiecore, çoğunlukla pembe olan 80'lerin Barbie estetiğinden ilham alan bir stil, moda ve iç mekan trendini ifade eden bir fenomendir. İkonik oyuncak bebeklerin olağanüstü ruhuna, ilginç dokularına ve klasik lüksüne saygı duruşunda bulunuyor ama aynı zamanda eğlenceli, plastik ve fantastik!

Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman, Barbie’nin pembe rengiyle özdeşleşen dünyası için, “Pembe, modadan sonra dekorasyon arenasına bir yaşam tarzı olarak giriş yapıyor. Enerjiyi yükselten ve girdiği mekâna neşeli bir aura katan bu renk oyuncu, eğlenceli ve pozitif kurgulara zemin yaratıyor” diyor. Koyu fuşya tonlarından pastellere uzanan pembenin güzelliği, mekânda cesur bir renk vurgusu yapabileceği gibi her stildeki dekorasyonu güzelleştiren beklenmedik bir dengeleyici de olabiliyor.

İşte en yeni Barbiecore estetiğini evinize taşımanıza yardımcı olacak birkaç ipucu. Barbie Dreamhouse havasıyla sofistike pembeleri düşünün.

Bu, evinizin tüm iç mekanını pembeye boyamak anlamına gelmez. Hafif bir renk için odalarınızın duvarlarına yumuşak, şeker renginde pastel renkler kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, mekanlarınıza biraz eğlence katacak, aynı zamanda onları sakinleştirecek ve rahatlatacaktır. 

Tüm duvarlarınızı rengarenk pastel renklere boyamak hala biraz fazlaysa, rengi aksesuarlarınıza ve yumuşak mobilyalarınıza yoğunlaştırın. Daha heyecan verici ve eğlenceli bir şey için yatak takımınızı veya yastıklarınızı değiştirin. Ayrıca havlularınızı ve sanat eserlerinizi değiştirmek, Barbiecore'un bir kısmını bunaltıcı olmadan alanınıza getirebilir.

Pembenin farklı tonlarını bol miktarda desen ve dokuyla katmanlamak, her şeyin ilginç ve 3 boyutlu kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca pembeyi zıt bir renkle eşleştirmek, doğru rengin seçilmesi koşuluyla her zaman harika bir sonuç sağlayacaktır. Klasik pembe ve beyaz kombinasyonu biraz incelik sağlayacak ve her şeyi hafif ve havadar tutacak.

Bazı metalik aksesuarlar ve kaplamalar ekleyerek biraz lüks ve zenginlik yaratın. Veya canlandırıcı bir kontrast oluşturmak için biraz yeşillik ekleyin.

Yumuşak mobilyalara ve aksesuarlara dantel, kurdeleler ve fiyonklar gibi diğer kadınsı dokunuşları ekleyin. Cesur ifadeler ve kalıplar sunmaktan korkmayın. Barbie maksimalisttir, bu nedenle evinizde yaratıcı olmanın tadını çıkarın.

Bununla birlikte, stilleri ve kalıpları karıştırmak eğlenceli olsa da, oldukça hızlı bir şekilde "kızgın bir karmaşaya" da dönüşebilir. Bunun olmayacağından emin olmak için, başarılı bir şekilde tasarlanmış bir odanın dengeli ve uyumlu bir oda olduğunu unutmayın. Odanızı belirli bir odak noktasına sabitlemek doğru yolda kalmanıza yardımcı olacaktır. Halı, duvar kağıdı veya sanat eseri gibi iddialı bir parça seçin ve her şeyi bunun etrafında toplayın.

Evlerinizde en çok zaman geçirdiğiniz yerdir mutfaklarımız. Bu tarzı mutfağınızda yansıtmak isterseniz ve mobilyalarınızı değiştirmek istemiyorsanız, o zaman kendinize yeni, parlak, pastel renkli aletler alabilirsiniz. Buzdolabınız, su ısıtıcınız, kahve makineniz ve ekmek kızartma makineniz gibi eşyalar o eğlenceyi katacak ve mutfağınıza gerçek bir Barbicore havası katacaktır.

Barbiecore estetiğini benimsemek tamamen neşe, zarafet ve yaratıcılıkla ilgilidir. Bunu ucuz, sürdürülebilir bir şekilde ve kendi kişisel yorumunuzla başarılabilir evinizi zarif, estetik açıdan hoş bir mekana dönüştürebilirsiniz. Pembenin gücünü kucaklayın ve eğlence dolu bir ev yaratmanın tadını çıkarın.