Yeni bir sayıdan hepinize merhabalar;

Yaklaşık 3 yıldır her günü sorgulayarak uyandığımız zamanlar geçiriyoruz. 2020 yılı mart ayında dünya genelinde başlayan COVID-19 pandemisinin ülkemize de gelmesiyle birlikte hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

Değişen ekonomik göstergeler, dönemsel bazda arz- talep dengesinin hızlı değişiklik gösterdiği sektörler, sanayiden hizmet sektörüne tüm sektörlerde kendini gösterdi. Bu süreç içerisinde özellikle belirli sektörler unutulmayacak zamanlar geçirdi.

Bunların en başında pandemi döneminin başlamasıyla birlikte sanayi bölgelerinde ciddi bir hareketlilik ve talep başladı, sonrasında ise ekonomik olarak piyasalarda paraya ulaşmanın kolay olduğu bir dönemde, enflasyon ortamında talepleri karşılanmayacak seviyelere getirdi. Bu sektörlerin en başında gelen otomotiv sektörünün şu günlerde yakın zamana kıyasla fiyatlarında %10 - %15 arası gerilemeler oldu. Daha önce karşılanmayan talepler şimdilerde yerini arz fazlasına bıraktı ve sektörde kampanyalar başladı. Bir süre de bu şekilde gidecek gibi gözüküyor.

Şimdi faizlerin yükselmesi ile birlikte kredi, kredi kartları ve diğer borçlanma enstrümanları el yakıyor, yeni dönemde bu finansal ürünleri kullanmak toplumun tüm katmanları için bir kez daha düşünülmesi gereken argümanlar olarak karşımıza çıkıyor. 2024 yılında sıkılaşmanın daha da yoğunlaşacağı kendini şimdiden hissettiriyor. Seçim sonrası hep para arzı hem de ilave tedbirlerle bizi ekonomik olarak biraz daha yoracak bir döneme giriyoruz. Hem kurumsal hem bireysel olarak tasarrufun ön plana çıkması gereken zamanları yaşıyoruz.

Bu yılın belki de en güzel ya da tek güzel olayı 29 Ekim 2023 Cumhuriyetimizin 100. Yaşını kutluyor olmak. Bizlere Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Yarınlara bırakacağımız en önemli miras Atatürk’ün izinde giden bir nesil olmalı diye düşünüyorum. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak heyecanın çocuklarımız ve torunlarımızla sonsuza kadar sürmesini diliyorum.

Gaziantep’ e dönersek,

Şehrimiz son yıllarda önemli atılımlara ve önemli toplantılara ev sahipliği yapmakta. Gelişen Türkiye’nin gözbebeği Gaziantep’te Horasis Global toplantısının gerçekleşmesi çok önemliydi. Dünya’da iş dünyasının liderleri konumunda olan birçok iş insanı ve CEO’ların katıldığı bir toplantı oldu. Ülke ekonomisine katkı sunan bu şehirde bu tür etkinliklerin artması gerekiyor.

Gaziantepli firmalarımız tüm olumsuz ekonomik göstergelere rağmen ihracat rakamlarında göğsümüzü kabartan başarılara imza atıyor. Şu an 120 ülkeye ihracat yapan Şölen, şehrimizin ülkemize kazandırdığı önemli markalardan birisi. Başarılı firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsmail Çoban bu sayımızda kapak konuğumuz oldu ve sorularımıza içten yanıtlar verdi. Bu keyifli röportajı için teşekkür ediyor ve sizleri değerli yazarlarımızın da önemli bilgiler paylaştığı yorumları ile ve dopdolu hazırlanan içeriğimiz ile baş başa bırakıyorum.