Türkiye’de Fuarcılığın ilk adımları olarak tanımlayabileceğimiz panayırlar, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyetimize kadar devam etmiştir.

Ancak 17 Şubat ve 4 Mart 1923 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen İktisat Kongresi fuarlarımızda önemli bir dönüm noktası olmuştur. İlk fuarcılığı başlatan ise 20 Ağustos 1936 tarihinde açılan İzmir Enternasyonel Fuarı’dır.  Özellikle 1970’li yıllardan sonra Ülkemizde fuarcılık gelişmeye başlamıştır. 

Bilindiği gibi   fuarlar çok farklı bileşenleri bir araya getiren en aktif ticaretin geliştiği, kurumların marka yolculuklarına önemli ivme kazandıran önemli bir sektördür. Gaziantep’te ve bölgede kurulan ilk fuar şirketi olan AKORT, bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılında 27. yılını kutlamaktadır. Firmamızın sektöre girdiği dönemdeki bileşenlerin çoğu değişti ve dünya yeni bir yüzyıla evrildi.  Her sektör gibi kendisini yenilemek, güncellemek zorundadır. 

Dünyada önce pandemi ve  sonra yaşanan ekonomik krizlere ek olarak,  yaşanan savaşlar, bulunduğumuz coğrafyanın  handikapları ülkemizdeki depremler  bulunduğumuz bölgede fuarcılık sektörünü  olumsuz yönde çok etkiledi. Fuarcılık dünyada ve Türkiye’de dijital ortamda yapılan sanal fuarlara evrildi. Müşteriler ile satıcıların sıcak temas kurdukları bu aktif platform yerine ikame edilen dijital platformlar ne yazık ki talebi tam olarak karşılayamadılar. 

 

Çeyrek yüzyılı aşan bu zaman diliminde ve yaşanan sorunlara karşın iki yüzü aşkın ulusal ve uluslararası fuar düzenleyen firmamız Türkiye’de fuarcılık sektörünün önde gelen fuar firmaları arasına girmiştir. Her yıl düzenli olarak hedef ülkelere ziyaretler gerçekleştirerek Ticaret Müşavirlerimiz aracılığıyla dış alım heyetlerinin organizasyonlarını planlamaktayız. Bir yandan bu ülkelerde gerçekleştirmeyi planladığımız fuarlar için stratejik iş birliği görüşmeleri yapmaktayız. En büyük gücümüz sektördeki tecrübemiz ve ekibimizdir. Amacımız ulusal ve uluslararası platformlarda tüm sektörleri takip etmek, teknolojik gelişmeleri fuarlarımıza yansıtmak ve fuar takvimlerine yeni fuarlar ekleyerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. 

Ne mutlu ki AKORT Fuarcılığın 27. Yılında 35. sini düzenlediği GAFSHOES marka fuarlardan birisidir. Bu yıl aralık ayında düzenleyeceğimiz Gaziantep’in uluslararası tek marka fuarı GAFSHOES Ayakkabı ve Terlik Fuarı oldukça yoğun katılımcı gerçekleşeceğini ümit ediyoruz. Fuarımız 80’e yakın farklı ülkeden ziyaretçisi bulunan, 400’e yakın katılımcı firma ile Türkiye’nin 2., Avrupa’nın 5. büyük fuarı olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda   terlik sektöründe bu kadar geniş platformda gerçekleştirilen başka fuar olmamasından dolayı dünyanın en büyük ve tek terlik fuarı nı da düzenlediğimizi gururla ifade edebiliriz. 

Fuarlar, şehrin ve bölgenin ekonomisine paralel olarak coğrafyada kaderini değiştirmektedir. Örneğin dünyada Cannes, Nice, Rio, Berlin gibi fuarlarından dolayı geliri ülke milli gelirinin üzerindeki şehirlerdir. Bir şehirde ne kadar çok büyük ve marka fuarlar düzenlenirse o şehrin ekonomisi çok daha güçlü olmaktadır. Bölgesel ve küresel ticarete yön veren en önemli unsurlardan birisi de hiç kuşkusuz dijital dünyadaki görünürlüktür. 

Fuarcılık sektöründe tanıtım 12 ay 365 gün süren bir döngüdür. Planladığımız fuarı öncelikle sektördeki hedef katılımcıya tanıtıyoruz. Diğer yandan da fuar ziyaretçilerinin de takvimine girmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla reklam ve tanıtım, fuarımızın olmazsa olmazı ve lokomotif çalışmasıdır. Her yıl düzenli olarak reklam verdiğimiz farklı ülkelerde sektör dergileri ve dijital ortamda Meta Business ile hedef ülke, hedef kitle, yaş grubu, sektörel sitelere reklam vererek ve en ince detayına kadar üstünde çalışarak fuar öncesinde milyonlarca kişiye fuarlarımızın tanıtımını yapıyoruz.  Ayrıca fuarcılıkta magazin dergisi diye nitelendirebileceğimiz bir dergi çalışmamız da oldu. Açık hava reklamcılığı, yazılı, görsel reklamlar ve ulusal TV ve radyo kanallarının yanı sıra özellikle ulusal ve uluslararası havaalanlarında tanıtım çalışmalarımız aralıksız sürmektedir.

İŞİMİZ de GÜCÜMÜZ de Fuarcılık mottosuyla, küresel ölçekte global marka fuarların sayısını arttırmak amacıyla hedef odaklı çalışırken, AKORT FUARCILIK olarak hayalimiz şehrimizin “Fuarlar Şehri GAZİANTEP” diye  anılmasıdır. Gaziantep sanayisi, ticareti, turizmi ve her şeyi ile buna hazır bir şehirdir…