Bu sayımızda eğitimin önemli zincir okullarından Nesibe Aydın Okulları sayfalarımızda.

“Gaziantep Nesibe Aydın Okulları olarak bizler dünya vatandaşı, vizyon sahibi bireyler yetiştiriyoruz.” Diyerek eğitim sektöründeki hayalini Nesibe Aydın Gaziantep Kampüsü ile hayata geçirdiğini vurgulayan Nesibe Aydın Gaziantep Okullarının kurucusu Haşim Ulusoy sorularımızı yanıtladı. Röportajımız sizlerle. Bu sayımızda eğitimin önemli zincir okullarından Nesibe Aydın Okulları sayfalarımızda. 

-Kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Haşim Murat ULUSOY, 1974 doğumluyum, 4 çocuk babasıyım ve kamu müteahhidiyim, Nesibe Aydın Gaziantep Okullarının kurucusuyum.

-Gaziantep Nesibe Aydın Koleji’nin kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

Uzun yıllardır, çok sayıda okul binası yaptım. Binaların güzel olmasına rağmen, eğitim kalitesinin şehrimizde istediğim düzeyde olmadığını düşündüm.

Eğitim sektörü benim hayalimdi. Bu hayalimi Nesibe Aydın Gaziantep Kampüsünü hayata geçirerek gerçekleştirdim.  Bu okul Gaziantep evlatlarının hak ettiği kaliteli bir eğitim alabileceği bir okul oldu.

Esasında başka sektörlere yatırım yapmak daha avantajlı olmasına rağmen, eğitime ve ülkemizin yarını olan çocuklarımıza bu hizmeti sunmak benim için çok daha değerli. Yeri gelmişken her zaman kullandığım bir sözü de eklemek isterim “Bizim okulumuz sadece parası olanların değil, kaliteli eğitimi hak edenlerin yeridir”.

-Gaziantep Nesibe Aydın Koleji hakkında bilgi alabilir miyiz? Kampüsü diğer okullardan ayıran en önemli özellik nedir?

Gaziantep Nesibe Aydın Okulları olarak bizler dünya vatandaşı, vizyon sahibi bireyler yetiştiriyoruz. Ülkemizin kısa ve orta vade hedeflerine ulaşması için beşerî sermayesinin arttıracak, edindiği bilgi birikimiyle katma değeri yüksek üretim yapacak, dünyayla entegre olmuş ve birçok alanda liderlik yapabilecek gençler yetiştiriyoruz.

K-12 seviyesinde olan okulumuzda her kademede öğrenciler kendi akademik düzey emsalleriyle bir arada olur. Böylelikle çocuklar için olumlu bir rekabet ortamı oluşur, rehavete kapılmadan başarılarını daima arttırırlar.

Okulumuzun bir diğer önemli noktası, öğrencilerinin özel kurslara gitmeden, özel ders almadan, sadece okuldan aldıkları eğitimle, başarıya ulaşabilmeleridir.  Biz bunun için “dershanesiz eğitim” ifadesini kullandık ve sadece okul çalışmasıyla sınav başarısının elde edilmesini sağladık.

Bunların yanı sıra, okulumuzu ön plana çıkaran özelliklerden biri de her öğrencisine sanat, spor ve bilimle yoğrulma imkânı vermesidir. Okulumuzdan mezun olacak bireylerin “dünya vatandaşı” olması için gerekli bilgi ve beceriler ile donatılmasına önem veriyoruz. Örneğin, Anaokulu ve İlkokulda Türkiye’de yalnızca 58 okulun sahip olduğu IB PYP (Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı) akreditasyon müfredatı uygulanır. Eğitim öğretim faaliyetleri anasınıfı 4 yaştan 12.sınıfa kadar bütünlük içerisinde yürütülür.

Biliyorsunuz artık yabancı dil öğrenimi bir zorunluluk halini almış durumdadır. Bunun için okulumuzda İngilizce derslerinde yetkili olarak CAIE’nin (Cambridge Uluslararası Eğitim Değerlendirme Merkezi) programları kullanır ve Cambridge sınavları uygular (İlkokul 1.sınıftan lise 12.sınıfa kadar) İngilizce dışında öğrencilerimize ilkokul 2.sınıftan itibaren Almancayı ikinci yabancı dil olarak vermekteyiz. Tüm yabancı dillerde, eğitim sistemimize dahil ettiğimiz Avrupa Yabancı Dil Yeterlilik Çerçevesine göre öğrencilerimize ve velilerimize hangi sınıfın sonunda hangi seviyede dil hakimiyeti elde edeceklerini şeffaf bir şekilde belirtiyoruz.

Bir okul sistemi ve öğretmeni kadar güçlüdür! Öğretmen kadromuz alanlarında kendilerini kanıtlamış, Gaziantep’teki en donanımlı ve güçlü öğretmenleridir. Ana sınıfı 4 ve 5 yaş gruplarımızın her birinde, 2 öğretmen görev yapmaktadır. Öğretmenlerimizden biri uzman okul öncesi öğretmeni, diğeri okul öncesi öğretmenliğinde deneyimli İngilizce öğretmenidir.

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, drama, dans, satranç gibi etkinlikler ise, alanında uzmanlaşmış olan branş öğretmenleri tarafından verilir. Öğretmen Mesleki Gelişim Birimi ile sürekli kendini güncelleyen öğretmen kadromuzu oluşturuyoruz.

-Dünya genelinde 2020 yılında bir pandemi dönemi yaşandı. İleriki zamanda yine böyle bulaşıcı hastalıklara, virüslere karşı Nesibe Aydın Kolejinin planlaması nedir?

Pandemi herkesi şaşırtan, hızlı aksiyon almayı gerektiren bir süreçti. Herkes durum değerlendirmesi yaparken biz hiç zaman kaybetmeden kesintisiz eğitimin adımlarını eğitimcilerimizle attık. Anaokulunda uzak eğitim olmaz dediler, biz onu da başarılı şekilde yerine getirdik.

Bugün farklı sektörlere ve iş kollarına bakıldığında başarılı ve geleceğe doğru ilerleyen şirketlerin en önemli ortak özelliklerinin, sürekli değişen dünya koşullarına hızlı adapte olabilen ve her an beklenmedik olaylarla farklılaşan dinamikler karşısında doğru ve etkili kararlar alabilen kurumlar olduğunu görebiliyoruz. Özel öğretim kurumlarında da Kurumsal “Çeviklik” kavramı oldukça önemli.

Değişen şartlara hızlı cevap verebilme, ön görülemeyen olaylara ve belirsizlikte yeniden yapılanma ve değişme becerisidir.

Tüm bunların sağlanması için, eğitim öğretim faaliyetlerinizde kurumsal bir alt yapınızın olması, dijital eğitim platformlarının aktif şekilde kullanılması, idari ve eğitimci kadronuzun kurum kültürüne sahip olup aidiyetinin yüksek olması, öğrencilerimizin ve velilerimizin yakından tanınıp farklı ihtiyaçlarına alternatif çözümler üretilebilmesi ve her öğrenci özelinde bireysel çalışmalar yapılması bizleri oluşabilecek her türlü beklenmedik olay karşısında güçlü kılıyor.

-LGS ve YKS başarılarınız hakkında bilgi edinebilir miyiz?

Biz bu yola bireysel başarı değil “Toplu ve Yüksek Başarı” amacıyla çıktık ve Gaziantep’te kısa sürede fark oluşturduk. Bu yıl LGS sınavında 500 tam puan alan Türkiye Birincisi öğrencimiz oldu. Tabii bu kolay bir başarı değil, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz çok disiplinli şekilde ilk günden son güne kadar çalışmalarını devam ettirdiler.

Bununla beraber 5 yıldır Gaziantep Nesibe Aydın Okulları olarak başarı çıtamızı her yıl daha da yükseğe çıkardık. 2023 YKS sınavında Türkiye 36. Sı 157. Ve 356. Gibi derecelere sahip olan öğrencilerimizi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerine yerleştirdik. 5 yıldır sınava giren 12. sınıf öğrencilerimizden birçoğu Tıp Fakülteleri başta olmak üzere, Boğaziçi, Bilkent, Koç, Sabancı, ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi köklü okullara ve önemli bölümlere öğrencilerimizi yerleştirmenin, hedeflerine ulaştırmanın ve velilerimize verdiğimiz sözün arkasında durmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm öğrencilerimi tekrardan tebrik ederim.

-Nesibe Aydın Gaziantep okulları olarak Spor ile ilgili nasıl bir çalışmanız var? Hangi spor dalları kampüsünüzde yer almakta?

Gaziantep Nesibe Aydın Okulu olarak, sporu bir yaşam biçimi olarak kabul eden, sportif etkinliklerin hem ruh hem de beden sağlığına katkılarını bilen ve bu yönde pek çok yatırım yapıp milli takımlara oyuncu kazandıran bir kurumuz.

Hemen hemen tüm spor branşlarında özellikle basketbol, yüzme ve jimnastik gibi alanlarda elde ettiğimiz derecelerimiz ile “Bilim sanat ve sporda gelecek biziz!” çıkış felsefemizi yerine getiriyoruz.

Sporun kişiyi daha üretken, daha sağlıklı, paylaşımcı ve daha olumlu kılacağı gerçeğinden hareketle kuruluş aşamasından itibaren bu alanda yönlendirici pek çok çalışma gerçekleştirmiş, yetişen öğrencilerini gerek takım sporları gerekse bireysel spor etkinliklerinde barış kültürünü benimsemiş sporcular olarak destekledik.

Kampüs alanımız içerisinde kapalı spor salonu, açık basketbol sahası, halı saha ve yarı olimpik havuz bulunuyor. Basketbol, voleybol, masa tenisi, yüzme, paletli yüzme, jimnastik, step aerobik, futbol takımımız ve 290 lisanslı öğrencimiz var.

Öğrencilerimiz son 5 yılda farklı spor dallarında ulusal ve il derecelerine sahip oldular.

-Çocuğunun iyi bir eğitim almasını isteyen bir veli, Neden Nesibe Aydın Gaziantep okullarını tercih etmeli?

Bunu benim yerime velilerimizin yanıtlaması daha uygun olur kanaatindeyim. Ancak kısaca onların düşüncelerini aktarmam gerekirse, disiplinli, şeffaf ve güvenilir bir kurum olmamız tercihlerinde öne çıkan hususlar. Şeffaf ve sistemli bir okul yapılanması ile herkes eşit haklara sahip olup, portal sistemimiz üzerinden de tüm süreçler veli ve öğrencilerle yine aynı sistem üzerinden açık şekilde paylaşılmaktadır.

Çalışmak ve sorumluluklarını yerine getirmek okul kültürümüzün temelini oluşturuyor. Öğrencilerimizin, okul başarısı kadar hayat başarısına da sahip olmaları için onların kişilik olarak çalışkan ve sorumlu bireyler olmasını önemsiyoruz. Her öğrencimizin ilgisi ve potansiyeli doğrultusunda bir tutkusunun, hedefinin olması ve o hedefi için çalışması, çabalaması, araştırması, geliştirmesi; kısaca mücadeleci olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Öğrencilerimizin dünyayı tanımaları için onları İsviçre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Avrupa ve Fransa’da bulunan önemli üniversiteler ile buluşturduk. Bu çalışmaları gerçekleştirmek için de en büyük yatırımı kadromuza yani öğretmenlerimize yapıyoruz. Uzunca bir süredir, Türkiye’nin saygın eğitim fakülteleri ile iş birliği halinde, mesleki gelişim çalışmaları yürütüyoruz. Öğretmenlerimiz hem alanlarında üst seviyelere gelmek hem de güncel eğitim tekniklerine haiz olmak için sürekli bir çabanın içindeler.

Aynı zamanda öğrencilerimizin, sorumluluk ve öz disiplin sahibi, çalışkan, bilgili ve saygın bireyler olmaları için onların çok yönlü gelişimlerine odaklanan bir program yürütüyoruz. Ders başarısının yanı sıra, okuyan, araştıran, sanata ilgili, sporcu, yereli tanıyan ve evrenseli anlamış öğrencilerimizin varlığı bizleri hedeflerimiz doğrultusunda motive ediyor.

-Son olarak dergimiz aracılığıyla paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm okul kadromuzla biz kocaman bir aileyiz. Birbirimizin başarısını desteklemek için bir aradayız, birlikte hareket etmeye devam ettikçe başarılarımızı her geçen gün arttıracağımıza inancım tam.

Türkiye’nin zenginliği ve gelişmesi için eğitim içeriğinin değişmesi ve daha kaliteli eğitim yapmak hedefimizdi, Nesibe Aydın Gaziantep Kampüsüyle her gün kendi hedeflerimizi aşarak ilerliyoruz. Okulumuz Gaziantep’te çocuklarımızı çok iyi düzeylere taşımak için kurulmuştur. Bu yönüyle Nesibe Aydın’ın başarısı, Gaziantep’in başarısıdır.