Gücünü 60 yıllık bir geçmişe sahip olan Koza Halı’dan alan Koza Home,  “Evde Olmanın Mutluluğu” mottosu ile müşterilerine hizmet veriyor. Koza Home’un hayatının büyük bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken markanın Genel Müdürü Anıl Cingisiz, hedeflerinin yaşam alanlarına değer katmak olduğunu vurgulayarak başarı hikayesini bizimle konuştu. Röportajımız sizlerle..

-Kendinizden bahseder misiniz?        

1994 yılında Gaziantep’te doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi yine burada tamamladım. 2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazanarak İstanbul’a taşındım. Lisans eğitimimi İTÜ – Binghamton University Ortak Lisans Programı ile tamamladım, bu sayede eğitim hayatımın bir bölümünde ABD’de yaşama fırsatını buldum.

-İş hayatınızın ilk yıllarından bahseder misiniz?

2019 yılında ABD’den Gaziantep’e dönerek 3. kuşak temsilcisi olduğum halı sektörünün güçlü temsilcilerinden Koza Halı’da üretim süreçlerini kavramak adına bir süre işletme biriminde çalıştım. Daha sonra yine Koza Halı’da sırasıyla İhracat Müşteri Temsilciliği, Satış-Pazarlama Direktörlüğü ve E-Ticaret Direktörlüğü görevlerini yürüttüm. 2022 yılı itibariyle Koza Home markamızın kuruluşundan bugüne Koza Home Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiş bulunuyorum. Koza Home’un hayatımda büyük bir dönüm noktası olduğuna inanıyorum. 

-Koza Home ‘un kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Koza Home, gücünü her daim sektöre yenilik getirmesiyle bilinen 60 yıllık geçmişe sahip markamız Koza Halı’dan alıyor. Koza Home’u kurmaktaki hedefimiz; yaşam alanlarına değer katmak idi. Henüz 1 yaşında olan markamızın vizyonu ilk günden beri bu aslında. Bir yandan da sorumlu üretimi önemsiyoruz ve bu sürece değer veren, müşterilere keyifli tasarımlar sunan bir yapıyı oluşturmak için ilk günden beri çalışıyoruz.

-Koza Home mottosunu “Evde Olmanın Mutluluğu” olarak ifade ediyorsunuz, evde olmanın mutluluğu ne demek? 

"Evde Olmanın Mutluluğu" sloganıyla çıktığımız yolda, seçkin ürün yelpazemizin yanı sıra evleri özel kılan şeyin özünü de bünyemizde barındırıyoruz. Bu yüzden “evde olmanın mutluluğu” ifadesi bizimle çok uyumlanan bir ifade. Özünde evde olmanın mutluluğu, yaşam alanınızın fiziksel sınırlarını aşan bir duygudur. Bu; duygusal bir memnuniyet, huzur ve neşe durumudur. Koza Home olarak bu duygunun derin öneminin bilincindeyiz ve özenle seçilmiş ürünlerimizle bu duyguyu artırmayı hedefliyoruz. İster rahat bir koltuk, ister güzel işlenmiş bir halı ya da zarif bir ev dekorasyonu parçası olsun, sunduğumuz her ürün, evde olmanın keyfini sizin için yepyeni bir seviyeye taşıyacak.

-Yeni şubeler için Türkiye’nin diğer şehirlerinde çalışmalarınız var mı?

Türkiye ve Dünya’nın farklı yerlerinde yeni mağazalar açmayı hedefliyoruz. Her eve bir Koza Home ürünü ekleme hedefiyle çıktığımız yolda, 5 yıl içerisinde Türkiye genelinde 20 mağaza açmayı planlıyoruz. Yurt dışında ise, Koza Home perakende mağazalaşma sürecine, Avrupa ve Orta Doğu’da 10 yıl içerisinde 30 mağaza olarak hedef koyduk. Dijital dünyanın gerekliliklerini de her daim marka yönetim stratejilerinin içerisinde barındırdığımızdan, e-ihracat için gerekli adımları da atarak küresel piyasada da yerimizi sağlamlaştıracağız. Öte yandan yakın zamanda web sitemiz üzerinden de mobilya satışını başlatmayı planlıyoruz.

-Şu an Koza Home ürünleri online olarak hangi satış platformlarında var? Buradaki talep hakkında bilgi verir misiniz? 

Mağazalaşma sürecimizde bizim için en önemli konu Koza Home dünyasını bir bütün olarak müşterimizle buluşturabilmek. Bu kapsamda, müşterimizin bizimle nerede buluştuğuna da önem veriyoruz. Koza Home imzalı her parçanın nerede, kiminle nasıl buluşacağı bizim için çok değerli. Bu kapsamda, Koza Home resmi online mağazamız bizim en önemli satış mecralarımızdan biri. E-ticaret sitemizin yönetimi için büyük bir ekip çalışıyor arka planda. Her yeni ürünün çekiminden, detaylı anlatımına, stok takibi ve zamanında ulaşmasına, gerekli durumda değişim takibine kadar çok detaylı bir çalışma yürütülüyor. Bunun dışında Türkiye’nin önde gelen satış platformlarının da hemen hemen hepsinde Koza Home adıyla satış yapıyoruz. Bir sene de bu platformlardan yaklaşık 20 bin kişiye satış yaptık. İnsanların evlerinde bir Koza Home dokunuşu görmek istemeleri bizim için motivasyon kaynağı. Online satışta müşteri genel itibariyle ürünü en detaylı haliyle görmek, tüm özelliklerine hâkim olarak satın almak ister. Bu sebeple online satışta en güçlü silahınız ürünün kendisi ve ürünü ne kadar gerçeğe yakın sunduğunuz. Çoğunlukla sepetler, raflar ve mumlar gibi ufak ama etkili dekorasyon ürünleri ve halı grubu çok daha aktif satış yaptığımız ürün grupları arasında. Online satış için yaptığımız özel indirimlerle sürekli olarak o alanı canlı tutmaya, ilgiyi her ürün grubuna eşit şekilde dağıtmaya gayret ediyoruz. 

-Koza Home ‘un sektöründeki yurt içi ve yurt dışı pazar payları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni mağaza hedeflerimiz; İstanbul, İzmir ve Bodrum. 5 yıl içerisinde Türkiye’de 20, 10 yıl içerisinde global pazarda 30 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz. Asıl anlayışımız; Koza Home dünyasını bir bütün olarak müşterilerimize sunabilmek; dekorasyon uygulamalarıyla yaşam alanlarına ilham olmak. Ana şirketimiz Koza Halı, dünyanın en büyük ikinci dış mekân halı üreticisi. Bu kapsamda global bir marka olma projesi ilk etapta Koza Halı’nın. Koza Home’un bugünkü hedefi ise sağlam adımlarla ilerleyerek önce Türkiye’de, sonrasında yurtdışında mağazalaşmak