Özkılıç Concept’in sahibi Mehmet Özkılıç, sektörün şehrimizdeki başarı ve hedeflerini anlattı.

Gaziantep’te hizmet veren Türkiye’nin dayanıklı tüketim sektörünün lideri Arçelik markasının ürünlerini en iyi şekilde temsil etmeye çalışan Özkılıç Concept’in sahibi Mehmet Özkılıç, sektörün şehrimizdeki başarı ve hedeflerini anlattı. Sektör ile ilgili düşüncelerini dile getiren Özkılıç, bu sektörde finansal faydadan önce her ailenin evinde olabilme hissinin çok kıymetli olduğunu vurguladı. Röportajımız sizlerle.

Kendinizden bahseder misiniz?

1987 yılında Gaziantep’te doğdum. Evli ve bir kız babasıyım. İktisadi İdari bölümler mezunuyum. Esnaf bir Anne Babanın İlk okul önlüğü ile esnaflığa başlamış bir evladıyım. Oyunların sokaklarda oynandığı teknolojiden uzak bir çocukluk geçirdim bu nedenle kendimi çok şanslı hissediyorum.

Mağazanızın kuruluş hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz? Neden Arçelik?

 Mağazamızı 2021 yılında kurduk ama daha önce de birkaç yıl Arçelik bayisi olduğum için markanın ağırlığını hissedebiliyordum. Markamızı temsil edecek güzel bir mağaza arıyorduk nitekim Gaziantep’in yeni yüzü Osmangazi mahallesinde gördüğümüz an içinde hayaller barındıran bir mağaza bulduk.

Neden Arçelik sorusuna gelirsek, aslında buna verecek çok cevabım var başta sektöründe lider olması bir yana tüm kurum ve kuruluşlarıyla gerçek bir aidiyet duygusu hissettirdiği ve ürün kalitesinden servis sürecine kadar hem bayisinin hem de müşterisinin yanında olduğu için diyebiliriz ama bu soru bana her sorulduğunda şu cevabı veririm. Aslında biz Arçelik’i seçmeyiz. Sadece sermaye yapınızın olmasıyla bayi olamazsınız Arçelik bu noktada çok seçici bir kuruluş bu soruyu aslında onlara sormak gerek neden Özkılınç Concept? diye çünkü bayilik sürecinde aradıkları kriterlerin başında asla ekonomik yapınız gelmez.

Sektör seçiminde neden beyaz eşya alanını tercih ettiniz?

Aslına bakarsanız bu sektörü zaten seviyordum bunu sadece ticari bir beklenti olarak görmüyorum çünkü bu sektörün finansal faydadan önce her ailenin evinde olabilme hissi çok kıymetli. Türkiye’nin en zengin ailesinin evinde de orta direk yapıda bir ailede de Arçelik markalı en az bir ürün bulursunuz bu benim için çok kıymetli.

Genç bir girişimci olarak, başarılı bir işletme için en önemli stratejileriniz nelerdir?

Geleneksel kabul görmüş yazısız esnaf kuralları ile inovatif süreçleri harmanlayabilmek çağımızın en önemli unsurlarından biri. Müdavimcilik kavramının anlamını yitirdiği sadece ekonomik dinamiklerin ön plana çıktığı bir zamanda ticaretle uğraşıyoruz. Fark yaratmazsanız gittikçe geriler ve bir süre sonra adınızı piyasadan sildirirsiniz.

Mağazanızın öne çıkan özellikleri ve benzersiz değer teklifi nedir?

Mağazamızda hedeflediğim ilk unsur kesinlikle enerjisi, mağazamıza gelen misafirimizin mutlu bir çalışma ortamında çalışan insanlar tarafından karşılanması alışveriş odaklı olmadan herkese aynı anlayışla yaklaşılması sanırım mağazamızı öne çıkaran etkenlerden biri. İç dizayn olarak tüm ürünlere hakimiyet ve doğru teşhir kullanımı da önem arz eden diğer bir konu.

İlk başta mağazanızı kurarken karşılaştığınız zorluklar nelerdi ve bu zorlukları aşmak için nasıl bir yaklaşım benimsediniz?

Herkesin sıfırdan gelmiş bir hikayesi vardır ancak elime kâğıt kalemi verseydiniz ve yaz deseydiniz sanırım bu kadar güzel bir süreç yazamazdım. Mağazaya karar kıldıktan sonra ki tüm süreçlerde Allah’ın doğrudan yardımını hem de gözüme soka soka sonuna kadar hissettirdiği bir süreç yaşadım. Her metrekaresinde emeğimin olması her sürecine birebir dahil olmam bu mekânı çok daha değerli kılıyor. Zor hiçbir süreç yaşamadım sadece yorucuydu ancak seve seve yoruldum.

Müşteri memnuniyetini artırmak için hangi stratejileri uyguluyorsunuz?

Müşteri memnuniyetine gerçekten çok önem veriyoruz. Sadece satış değil satış sonrası servis aşamasında da sürecin birebir içinde olmaya çalışıyoruz. Çok satan bir markanın bayisi olarak inanın müşterinin hakkını korumak için kendi maddi değerlerimizden vazgeçebiliriz. Müşteriyi bir günlük ticaret yapacak bir yapı olarak görmüyoruz.

Yeni bir işletme açarken finansman sağlama sürecindeki deneyimleriniz nelerdir?

2024 yılı şartlarına göre konuşmak gerekirse yeni bir işletme açmak finansman olarak kolay bir iş değil. Nakdi ve gayri nakdi kredilere ulaşmanın zor olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Öz sermayenin çok kıymetli olduğu ve bu yapı ile devam eden firmaların ayakta kalabildiği zor bir ekonomik süreçle karşı karşıyayız.Enflasyonist dönem birçok fırsat sağladığı gibi doğru yönetilmezse büyük zararlara da gebe olabilir. Geçtiğimiz dönemde emtia paradan daha değerliydi ancak şimdi nakit paranın daha kıymetli hale geldiği bir dönemeçteyiz.

Müşterilere özel kampanya ve indirimlerle ilgili olarak nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Kampanya kurgusunu sürekli canlı tutuyoruz ve dönemsel olarak ihtiyaca göre yeniliyoruz. Arçelik’in kampanyaları haricinde mağazamıza özel indirimler yaparak hem piyasayı canlı tutuyor hem de ucuza kaliteyi insanlarla buluşturmayı hedefliyoruz. Sosyal medya hesabımızı aktif olarak yürütüyoruz.

Gelecekteki iş hedefleriniz ve büyüme stratejileriniz nelerdir?

Ben gelecekle ilgili orta ve uzun vadeli planlar yapabilen biri olmadım hiç. Ancak hangi işi yaparsam yapayım işin en iyisini çıkarmaya çalışacağım. Hayatı kısa bir serüven olarak görüyorum. Para biriktirmektense insan biriktirmeyi tercih ediyorum. Helal 2 nin Haram 5 ten büyük olduğunu bilen biri olarak büyüdüm çalışma arkadaşlarıma da bunu aşılamayı düstur edindim.