“İkinci ele gücümüz yetmedi sıfır aldık!” esprisini geçtiğimiz aylarda sıkça duyuyorduk. Fakat en sonunda sıfır otomobil bulmak nispeten kolaylaştı ve 2. el otomobil piyasasında ciddi düşüşler yaşandı. Burada içten yanmalı motora sahip bir benzinli veya dizel otomobili almak kolay olabilir zira birçok şey artık halk arasında da bilinir halde. Fakat konu 2. el bir elektrikli otomobil olursa? İşte 2. el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler…

2. el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler!

2. el bir otomobil almaya karar verdiniz ve çağa ayak mı uydurmak istiyorsunuz? O zaman en çok ziyaret edilen ilan sitelerinde filtreyi “elektrikli otomobil” olarak değiştirin. Peki bu otomobili alırken nelere dikkat etmeli? Bir elektrikli otomobil ekspertizi nasıl olmalı. Bu listeyi uygulayarak kolayca almak istediğiniz 2. el elektrikli otomobil veya araçların kondisyonunu anlayabilirsiniz.

1- Boya-değişen

Öncelikle muhtemelen çoğu okurumuz bu listenin ilk başında “boya-değişen” maddesini beklemiyordu. Bir elektrikli otomobil satın alırken boya değişenin ne önemi var derseniz Türkiye gibi ülkelerde “orijinallik ve kazasızlık” algısına dikkat etmenizi öneririz. Bu algı elektrikli otomobiller için de kırılamadı.

BU 4 BELİRTİ HUZURSUZ BACAK SENDROMU HABERCİSİ OLABİLİR BU 4 BELİRTİ HUZURSUZ BACAK SENDROMU HABERCİSİ OLABİLİR

2- Batarya

Şimdi gelelim gerçekten önemli kısımlara. İlk olarak bataryayı ele almalıyız. Zira batarya bir elektrikli otomobilin hem bataryası hem de kendisi için yarısı demek. Satın alacağınız elektrikli otomobilin bataryasının kiralık mı (bir dönem böyle bir uygulama vardı) olup olmadığını öğrenin. Ardından bataryanın değişip değişmediğini, garantisinin olup olmadığını varsa garantisinin size geçip geçmeyeceğini sorgulayın.

Ardından batarya sağlığını ve kapasitesini kontrol edin. Bitik bataryaya sahip bir otomobil satın alacaksanız otomobili satın aldıktan sonra otomobilin fiyatı kadar batarya değişimine de para harcayacağınızı unutmayın.

3- Arıza kayıtları

Elektrikli otomobillerle birlikte iyiden iyiye hayatımıza giren otonom sürüşün yanında içten yanmalı araçlarda gördüğümüz arıza kaydı özelliği daha gelişmiş bir versiyon ile hayatımıza girdi. Aracın arıza kayıtlarına bakın. Ardından elektrik motorunun davranışlarına ve tepkilerine bakın. Şayet bu işlerden tam olarak anlamıyorsanız bir ele*ktrikli otomobil servisinde aracı kontrol ettirin.

togg

4- Siz ne kadar uyumlusunuz?

Buraya kadar hep aracın kontrollerinden bahsettik. Son olarak aracı bulduysanız eviniz ve iş yerinizin çevresindeki şarj ağını inceleyin. Şayet etrafınızdaki ekosistem yetersizse elektrikli otomobil size konfordan çok zarar getirebilir.


Editör: Haber Merkezi