Dünya halı sektörünü İstanbul’da gerçekleştirilecek CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarının heyecanı sararken fuar alanının yüzde 75’inden fazlasını Gaziantepli 159 firma kaplıyor. Firmalar hazırlıklarını tamamlayarak İstanbul’a gittiler. Halıcılar için yeni bir dönemin başlayacağına inandığını ifade eden Başkan Kaplan fuar öncesi halı sektör temsilcileriyle son durum değerlendirmesi yaptıklarını da sözlerine ekledi.  

İstanbul’da 5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirilecek olan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023’e katılmak üzere Gaziantepli 159 halı firması 2024 koleksiyonlarını tanıtmak üzere İstanbul’a gitti. Fuar öncesi bir araya gelerek son değerlendirmelerde bulunan Gaziantepli halı firma temsilcileri fuarın başarılı geçmesi ve Türkiye’ye yeni bir fuar kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederken GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan’da fuarla ilgili bütün çalışmaların tamamlandığını, fuarda stant açacak firmaların stant kurulumlarını tamamladığını, bu fuarla birlikte halı sektörü için yeni bir dönem başlayacağını ifade ederek başarılar diledi. 

Evlilik desteğinin ilk ödemeleri başladı Evlilik desteğinin ilk ödemeleri başladı

Gaziantepli Halıcılar 11 Ayda 1 milyar 677 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdi 

Kasım 2023 döneminde Gaziantepli halıcıların toplam 182 milyon dolarlık halı ihracatına imza attıklarını da dile getiren Başkan Kaplan yılın 11 aylık sürecinde Güneydoğu’dan toplam 1 milyar 677 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade ederek “Halı sektörü Gaziantep sanayisinin amiral gemisidir. Gaziantep’te bulunan halı tesislerinde yaklaşık 60 bin kişi istihdam edilirken direk veya dolaylı yollardan sektörümüz 300 binin üzerinde insanımızın istihdamında rol almaktadır. 2023 yılının on bir aylık sürecinde bölgemizden toplam 1 milyar 677 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirilmiş olup kasım ayında ise 182 milyon dolarlık halı ihracatına imza atılmıştır. Bütün halı çeşitlerinde dünya halı üretim ve ihracatında Türkiye ikinci sırada yer alırken makine halı üretiminde ülkemiz birinci sıradadır. Şimdi önümüzde 5 Aralık tarihinde kapılarını açmaya hazırlanan fuarımız bulunmaktadır. Bu fuar Türkiye’de halı sektörü için önemli bir dönüm noktası olacaktır. GAHİB ve İHİB ile ortak düzenlediğimiz organizasyonu TÜYAP tarafından gerçekleştirilen CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023’e 400’e yakın firma ve firma temsilcisi katılırken sadece Gaziantep’ten 159 firmamız fiziki olarak stant açarak katılmaktadır. Fuar alanının yüzde 75’inden fazlası Gaziantepli firmalarımıza aittir. Firma temsilcilerimizle bir araya gelerek son değerlendirmelerimizi yaptık. 5 Aralık Salı günü İstanbul Fuar Merkezinde Türk halıları bir kez daha alıcılarıyla buluşacak ve 2024 yılı koleksiyonları tanıtılacaktır” dedi.

Halı Fuarının Yaklaşık Yüzde 75’ini Gaziantepli Halıcılar Kapladı

Dünya halı sektörünü İstanbul CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı sararken fuar alanının toplamda yüzde 75’inden fazlası bir bölümünü kaplayan Gaziantepli 159 firma hazırlıklarını tamamlayarak İstanbul’a gitti. Halıcılar için yeni bir dönemin başlayacağına inandığını ifade eden Başkan Kaplan fuar öncesi halı sektör temsilcileriyle son durum değerlendirmesi yaptıklarını da sözlerine ekledi.  5 Aralık 2023 Salı günü saat 11’de açılışı gerçekleştirilecek olan CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023 fuarının 8 kasım 2023 tarihine kadar devam edeceği de açıklandı.


Editör: Haber Merkezi