Suudi Arabistan ve Rusya, arz kesintilerini yıl sonuna kadar sürdüreceklerini açıklamalarına rağmen yüksek faiz oranlarının küresel büyümeyi yavaşlatacağı ve akaryakıt talebini düşüreceği endişeleriyle brent petrol fiyatı yüzde 11, ham petrol ise yüzde 8’in üzerinde geri çekildi.

Ancak yeni haftanın ilk gününde fiyatlar İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların Orta Doğu'da tansiyonu yükseltmesinin küresel petrol arzını olumsuz etkileyeceği endişeleri ile yüzde 3’ten fazla yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 3,19 artışla 87,28 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,72 dolardan alıcı buldu.

“DAHA YÜKSEK DALGALANMALAR BEKLENEBİLİR”

Yanmar Turkey, 2023 Yılında En Çok Traktör  Satan 8’inci Üretici Oldu Yanmar Turkey, 2023 Yılında En Çok Traktör Satan 8’inci Üretici Oldu

Durumun nasıl gelişeceğine dair belirsizlik göz önüne alındığında piyasa, savaş riski primini fiyatlamaya başladı, tahminler değişti. ANZ Bank analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, "Orta Doğu'da artan jeopolitik risk, petrol fiyatlarını destekledi. Daha yüksek dalgalanma beklenebilir" yorumunda bulundular.

ING analistleri ise, piyasadaki tüm gelişmeleri değerlendirerek hazırladığı son raporunda, “Gelecek yıl için 90 ABD Doları/varil seviyesindeki mevcut Brent tahminimizde bir miktar yukarı yönlü risk söz konusu olacaktır” ifadelerini kullandı.