Güneydoğu’nun 5 aylık hububat ihracatı 1,4 milyar dolar Güneydoğu’nun 5 aylık hububat ihracatı 1,4 milyar dolar

DÜNYA ÇAPINDA ÖDÜL

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından düzenlenen Sürdürülebilirlik Ödülleri kapsamında, tüm dünyada imza süreci tamamlanmış bütün projeler içerisinde Çevresel ve Sosyal En İyi Uygulama (Environmental and Social Best Practice) kategorisinde SASA, en iyi ikinci proje seçilerek Gümüş ödülün sahibi oldu

SASA POLYESTER HAKKINDA

SASA, tasarımdan, üretim ve dağıtım aşamalarına kadar tüm süreci başarıyla yönetir.

Polyester sektöründeki üretimine 1966 yılında başlayan SASA, kuruluşundan bugüne, aralıksız yatırımlarıyla hızlı büyüme sürecini hep sürdürdü.SASA, polyester sektöründeki öncülüğünü sürdürmek ve bu konumunu daha da güçlendirmek amacıyla 2000 yılında dünya kimya devi Dupont ile joint-venture tarzı ortaklık kurdu ve DupontSA adını aldı.

Sabancı Holding’in, 2004 yılında Dupont hisselerini satın almasıyla, DupontSA ismi, ADVANSA olarak değiştirildi. Grubun Türkiye organizasyonun adı da 2005 yılında ADVANSA SASA Polyester Sanayi A.Ş. oldu.2011 yılında ise Sabancı Holding, ADVANSA BV’ye ait tüm hisseleri satın aldı ve Eylül 2011’de ADVANSA SASA olan adını SASA olarak değiştirdi.

30 Nisan 2015 itibariyle, Sabancı Holding hisseleri ERDEMOĞLU Holding tarafından satın alınarak, ortaklık yapısı % 51 ERDEMOĞLU Holding, % 49 halka arz edilmiş hale gelmiş oldu.

2015 yılı Ağustos ayında tamamlanan zorunlu pay alım süreci sonunda, ERDEMOĞLU Holding A.Ş.’nin SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de sahip olduğu hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır.

Faaliyetlerinde Dynamit Nobel, ICI, Dupont, Uhde lnventa-Fischer (UIF), Oerlikon Barmag, AC Otomasyon ve INVISTA teknolojilerini kullanan SASA, yüksek kapasiteli üretim tesisleri, 5.000'e yaklaşan kalifiye çalışanı ve 2002 yılında kurduğu Araştırma ve Geliştirme Merkezi sayesinde güçlü bir teknik altyapıya sahiptir.

SASA’nın, Adana’da, entegre üretim tesislerinin yer aldığı 2.181.000 m² alan üzerinde kurulu merkez işyeri, İskenderun’da 55.625 m² kendi hammadde depolama tesisi, İstanbul ve Ankara’da da irtibat büroları bulunmaktadır.

Editör: Haber Merkezi