5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen CFE Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023 sona erdi. Yoğun geçen fuar programlarının ardından bir değerlendirme yapan GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan beklenenin üzerindeki ilginin seçimlerin ne kadar doğru olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve İstanbul Halı İhracatçıları Birliği iş birliği ile İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenen, CFE Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı İstanbul 2023 fuarı dünya ve Türkiye’deki halı devlerinin gövde gösterisine sahne oldu. Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya bölgeleri başta olmak üzere 103 ülkeden 21 bin 284 ziyaretçiyi ağırlayan fuara yüzde 25’i yabancı olmak üzere 400 firma ve temsilcisi katıldı. Başarılı geçen fuarın ardından bir değerlendirme yapan GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz tarafından 5 Aralık Salı günü açılan Carpet & Flooring Expo-Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı sona erdi. İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlediğimiz fuar, dört gün boyunca sektör profesyonellerini, tasarımcıları ve alıcıları bir araya getirdi. Yaklaşık olarak 1 milyon metrekare halının sergilendiği CFE 2023’te; Türk halısında 2024 trendleri, kavram renk ve materyal örnekleri ziyaretçilerle buluştu. El yapımı halı ve kilimlerden makine yapımı halı, kilim ve paspaslara seccade çeşitlerinden tekstil makine ve aksesuarlarına birçok ürünün yer aldığı fuar; Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya bölgeleri başta olmak üzere 103 ülkeden 21 bin 284 iş insanını ağırladı. Fuar, %25’i yabancı olmak üzere 400 firmaya ev sahipliği yaptı” dedi. 

GAZİANTEP HALI FUARI 13 BİN 805 PROFESYONEL ZİYARETÇİ AĞIRLADI GAZİANTEP HALI FUARI 13 BİN 805 PROFESYONEL ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Sürdürülebilir İhracat İçin Sektörel Fuarcılık Önemli 

Türkiye’nin ihracattaki en önemli sektörleri arasında yer alan halı sektöründe doğrudan 60 bin istihdam sağlandığına dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan İstanbul’da gerçekleştirilen fuarla Türk halı sektöründe yeni bir dönemin başladığını ifade ederek “Fuarın bütün aşamalarında bizlerden desteklerini esirgemeyen paydaşlarımıza ve sektör temsilcilerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Gaziantep’in sanayideki lokomotif sektörü konumundaki halı sektörü Türkiye’nin de ihracattaki en önemli sektörleri arasında yer alıyor. Elbette bizler yeniliklere açık bir yapıyla sektörümüzü daha ileriye götürmek ve sürdürülebilir ihracatla ülkemizdeki istihdamı arttırırken ekonomiye daha fazla katkı sağlamayı planlıyoruz. Sektörümüzde halen 60 bine yakın beyaz ve mavi yakalı insanımız istihdam edilirken yaklaşık 300 bin insanımız bu halı sektöründen direk veya dolaylı yollardan yararlanıyor. Fuarımızın ikincisi 7-10 Ocak 2025 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecektir.” dedi.

Editör: Haber Merkezi