Apple, iOS 17 için kısa süre önce 17.02 güncellemesi ile kullanıcıların karşısına çıktı. Ancak bu güncellemeler hata düzeltmelerinden ibaretti. Şimdi ise iOS 17 ile gelmeyen bazı özellikler iOS 17.1 beta güncellemesi ile karşımıza çıktı.

TurkNet, robotların büyülü dünyasında bu sene de yerini aldı TurkNet, robotların büyülü dünyasında bu sene de yerini aldı

iOS 17.1 geliştirici beta güncellemesi ve özellikleri

Apple, Geliştirici Programı kapsamında, 17.1 beta sürümünü kullanıma sundu. Bu güncellemeye sahip olmanız için hali hazırda Geliştirici Hesabı açmış olmanız gerekiyor. Şu an için iOS 17.1 geliştirici beta güncellemesi ile nasıl özellikler geldiği de belli oldu. Daha önce de tahmin ettiğimiz gibi eksik kalan iOS 17 özellikleri, 17.1 beta güncellemesi ile geldi.

Buna göre iOS 17 güncellemesi ile gelmeyen Günlükler, Apple Music için ortak çalma listesi oluşturma, İnternet üzerinden AirDrop aktarımına devam etme gibi özellikler karşımıza çıktı.

Günlükler yani Journal, iPhone kullanıcıları için günlük aktivitelerinizi not etmek için kullanmanız mümkün olacak. Yine bu yeni uygulama içine Sleep, Fitness ve Breathe gibi diğer iOS uygulamalarını katarak aktivitelerinizi daha rahat kayıt altına almanız da mümkün hale gelecek.

iOS 17.1 beta özellikleri arasında Apple müzik favori ekleme ve şarkı önerisi dikkat çekiyor. Buna göre Apple Music uygulaması ile parçaları ve sanatçıları favorilere ekleyebileceksiniz. Uygulama favorileriniz ve dinlediğiniz müziklere göre size önerilerde bulunabilecek.

iOS 17.1 ile gelen diğer özellikler ise şu şekilde:

  • AirDrop güncelleme
    Paylaşımda bulunduğunuz kişinin kapsama alanı dışına çıktığınızda AirDrop aktarımları artık hücresel bağlantı veya Wi-Fi üzerinden tamamlanabilecek.
  • Ayarların AirDrop bölümünde, hücresel ağ üzerinden aktarımlara izin vermek veya vermemek için geçiş yapabileceğiniz yeni bir menzil dışı geçişi bulunuyor.
  • Apple Watch ile NameDrop
  • watchOS 10.1 ve iOS 17.1 ile artık NameDrop özelliği aracılığıyla iletişim bilgileri alışverişinde bulunmak için bir Apple Watch ve bir iPhone kullanılabilir.
  • Zil Sesleri ve Metin Tonları
  • ‌iOS 17‌’nin lansman sürümüne eklenen 20’den fazla yeni zil sesi ve metin tonu, iOS 17.1’in ilk beta sürümünde ortadan kayboldu. Apple muhtemelen yeni bir güncellemeyle bu zil seslerini yeniden ekleyecek.

Apple’ın yayınladığı sürüm notlarında ise bazı hataların giderildiğine dair açıklamalar var. Özellikle Apple Pay ve Cüzdan bağlantısı noktasında bir çok sorun ortadan kalktı. Ancak Türkiye’de henüz Apple Pay kullanılamıyor.

Kayak:shiftdelete.net